Platforma dialogu polsko-żydowskiego
 
 
 

Sztuka o Polce ratującej Żydów trafiła na Broadway

"Przysięga Ireny" ("Ireana's Vow"), po sukcesach na mniej prestiżowych scenach teatralnych, będzie wystawiana na Broadwayu.

Spektakl, współprodukowany przez Instytut Kultury Polskiej, The Directors Company oraz Power Productions Stana Raiffa, został we wrześniu wystawiony przez Invictus Theatre Company w Baruch Performing Arts Center. Bilety na wszystkie przedstawienia off-Broadway zostały całkowicie wyprzedane, a wystawianie sztuki przedłużono na życzenie publiczności o miesiąc. Spektakl dostał też entuzjastyczne recenzje we wszystkich mediach nowojorskich, które poświęciły mu aż 166 relacji.

Producentami "Przysięgi Ireny" (Irena's Vow) na Broadwayu są Stan Raiff, Daryl Roth, Debra Black, James L. Nederlander i Terry Allan Kramer, którzy zainwestowali w produkcję z założeniem, że przyniesie zysk, jak większość spektakli prezentowanych na "wielkiej scenie" Nowego Jorku.

Sztuka powstała na podstawie scenariusza Dana Gordona. Tytułową rolę polskiej katoliczki Ireny Gut, ratującej od zagłady dwunastu Żydów, gra słynna nowojorska aktorka żydowska Tovah Feldshuh - trzykrotna laureatka Drama Desk Award, czterokrotnie nominowana do nagrody Tony, która w roli Goldy Meir ustanowiła na Broadwayu rekord najdłużej granego monodramu w wykonaniu kobiety. Reżyserem spektaklu jest Michael Parva. Po przedstawieniach przedpremierowych, które trwają do 28 marca, uroczysta premiera odbędzie się 29 marca. Spektakl wystawiany będzie tak długo, jak długo będzie miał publiczność. W tej chwili bilety w sprzedaży są do 6 września.

"Projekt jest przełomowy pod wieloma względami - mówi Monika Fabijańska, dyrektor Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku, który od początku wspierał pomysł przeniesienia spektaklu na Broadway. - Powszechnie tu uwielbiana Tovah Feldshuh w tandemie z hollywoodzkim scenarzystą czynią dla dobrego imienia Polaków znacznie więcej, niż możemy zrobić my sami. Po raz pierwszy w USA, ustami Amerykanów, opowiadamy przeciętnemu widzowi - widzowi, do którego najtrudniej nam dotrzeć - historię Polaka ratującego Żydów z zagłady".

Dyrektor IKP ma nadzieję, że wystawienie "Przysięgi Ireny" najpierw na scenach off-Broadway, a teraz na Broadwayu będzie krokiem przełomowym w kierunku zbliżenia bardzo odrębnych narracji historycznych: polskiej i żydowskiej. "Spełniło się pierwsze marzenie o wprowadzeniu produkcji na Broadway, mamy szansę, że Irena Gut stanie się jedną z postaci powszechnie kojarzonych z Polską, a Tovah Feldshuh może otrzymać za tę rolę nagrodę Tony, czyli broadwayowskiego Oscara. Pozostało nam jeszcze przywieźć spektakl do Polski i nakręcić film. Uczestniczymy też w zakładaniu fundacji, która ma promować odwagę kobiet" - mówi Fabijańska.

Sztuka "Przysięga Ireny" (Irena's Vow) wystawiana będzie w Walter Kerr Theatre przy 219 West 48 Street (między Broadwayem i 8 Ave.). Premiera odbędzie się 29 marca 2009 r. Pokazy przedpremierowe - od 10 marca.

Walter Kerr Theatre
219 West 48 Street

212 947-8844

IRENA'S VOW - WALTER KERR THEATRE