Platforma dialogu polsko-żydowskiego
 
 
 
Władysław Bartoszewski laureatem nagrody „Menora Dialogu”
2008-01-16
 


Polityk, działacz społeczny, historyk, prof. Władysław Bartoszewski odebrał we wtorek w Poznaniu nagrodę „Menora Dialogu”, przyznawaną przez Stowarzyszenie COEXIST za zbliżanie ludzi, kultur religii i narodów.Stanisław Krajewski, przewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, który w czasie uroczystości wygłosił laudację na cześć laureata, uważa, że Bartoszewski jak mało kto zasłużył na takie wyróżnienie.

– Władysław Bartoszewski jest człowiekiem dialogu, zasłużonym jeśli chodzi o zbliżanie Polaków i Niemców, oraz Polaków i Żydów. To co mi się wydaje najważniejsze u niego, to fakt, że przez długie lata swojego życia hołdował zasadzie, którą uczynił tytułem jednej ze swojej książek: Warto być przyzwoitym – powiedział Krajewski.

„Menora Dialogu” przyznawana jest w ramach poznańskich obchodów XI Dnia Judaizmu. W tym roku została przyznana po raz drugi. W 2007 roku, pierwszymi laureatami nagrody zostali Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich oraz Metropolita Poznański abp Stanisław Gądecki.

Stowarzyszenie COEXIST jest zrzeszeniem mającym na celu promocję postawy dialogu w wymiarze religijnym, kulturowym, społecznym i artystycznym. Jest też jednym z organizatorów obchodów Dnia Judaizmu w Poznaniu.

Władysław Bartoszewski (ur. 1922 r.) podczas II wojny był więźniem Auschwitz, żołnierzem AK, działał w Radzie Pomocy Żydom "Żegota". Po 1998 r. był dwukrotnie ministrem spraw zagranicznych. Jest kawalerem Orderu Orła Białego oraz honorowym obywatelem Izraela.

 

Życiorys

Władysław Bartoszewski był więźniem Auschwitz, redaktorem podziemnej prasy AK, zastępcą kierownika referatu żydowskiego Delegatury Rządu, współtwórcą Rady Pomocy Żydom „Żegota”, wieloletnim współpracownikiem sekcji polskiej RWE. Po wojnie był dwukrotnie więziony (1946-1948 i 1949-1954). W latach 1990-2001 pełnił kolejno funkcje ambasadora Polski w Austrii oraz szefa MSZ. Jest uznanym dyplomatą, cenionym historykiem, badaczem dziejów Powstania Warszawskiego, prasy konspiracyjnej, pisarzem i publicystą, wykładowcą historii Polski na uniwersytetach polskich i niemieckich.

 

PAP

 

 

 
 


Dokumenty i teksty

Myśli

Jan Paweł II - Papież Dialogu

Halina Birenbaum - Człowiek Pojednania 2001