Platforma dialogu polsko-żydowskiego
 
 
 

Nowy Jork uhonorował odwagę Karskiego

18-04-2009

Róg dwóch ulic w sercu Manhattanu został nazwany imieniem Jana Karskiego

Skrzyżowanie Madison Avenue i 37 Ulicy w samym centrum Manhattanu w czwartek oficjalnie otrzymało imię Jana Karskiego.

Jest to pierwsze miejsce na Manhattanie, które na mocy uchwały Rady Miasta Nowy Jork nazwano imieniem Polaka. Uroczystość odsłonięcia tablic z nową nazwą skrzyżowania, jak również oficjalnego nadania mu imienia Jana Karskiego, odbyła się w czwartek (16 kwietnia) po południu, a zorganizował ją Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku we współpracy ze stowarzyszeniem absolwentów prestiżowej Edmund A. Walsh School of Foreign Service na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie, gdzie przez lata Jan Karski był wykładowcą.
W uroczystościach – oprócz grona absolwentów i władz Uniwersytetu Georgetown, licznych przedstawicieli elity amerykańskiej oraz społeczności żydowskiej Nowego Jorku – wzięła udział grupa pięciorga Sprawiedliwych wśród Narodów Świata: Anna Bando, Alicia Schnepf, Józef Walaszczyk, Tadeusz Stankiewicz i Ireneusz Rajchowski oraz dwie przedstawicielki Dzieci Holokaustu: Krystyna Budnicka i Barbara Góra, które – pomimo podeszłego wieku – nie wahały się odbyć podróży za ocean, aby uczestniczyć w tym wydarzeniu.
W polskiej delegacji znaleźli się również przedstawiciele władz RP, m.in. sekretarz stanu z Kancelarii Prezydenta RP minister Ewa Juńczyk-Ziomecka, dyrektor Departamentu Afryki i Bliskiego Wschodu MSZ Maciej Kozłowski – biograf Jana Karskiego i były ambasador Polski w Izraelu, zastępca dyrektora ds. rozwoju powstającego w Warszawie Muzeum Żydów Polskich – Ewa Wierzyńska oraz Andrzej Folwarczny, prezes fundacji Forum Dialogu Między Narodami. Swą obecność potwierdził także były burmistrz Nowego Jorku Edward Koch, który wygłosił krótkie przemówienie podczas uroczystości odsłonięcia tablicy z imieniem Jana Karskiego.
Bezpośrednio po odsłonięciu tablic z nową nazwą skrzyżowania w salonach konsulatu odybyło się spotkanie panelowe pt.: "Georgetown Professor Jan Karski: Giving Voice to the Holocaust", które poprowadził Robert Gallucci, rektor Walsh School of Foreign Service.
Jan Karski to legendarny kurier Polski podziemnej, który narażając życie, jako pierwszy poinformował aliantów o mordowaniu Żydów przez hitlerowskich okupantów, mając nadzieję, że szybka reakcja sprzymierzonych powstrzyma makabryczny plan unicestwienia narodu żydowskiego. Po wojnie Jan Karski osiedlił się w USA, gdzie przez ponad 40 lat wykładał na Wydziale Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Georgetown. Wśród absolwentów tego wydziału, a zarazem byłych studentów Jana Karskiego jest m.in. były prezydent USA Bill Clinton, który został zaproszony na czwartkową uroczystość.
Nadanie skrzyżowaniu ulic przy polskim konsulacie imienia Jana Karskiego, po odsłonięciu pomnika-ławeczki Jana Karskiego w listopadzie 2007 r., jest zwieńczeniem kilkuletnich wysiłków władz polskich, starających się przybliżyć spuściznę Jana Karskiego jak najszerszym rzeszom Amerykanów.


Konsul generalny RP Krzysztof Kasprzyk (z prawej) i konsul Przemysław Balcerzyk z tablicą z nazwą skrzyżowania upamiętniającego legendarnego kuriera Polski podziemnej

Przed polskim konsulatem wcześniej stanął pomnik polskiego kuriera. Nie przez przypadek Karski promuje się w Nowym Jorku. To miasto jest największym na świecie miejskim skupiskiem Żydów.

– Nie jest tajemnicą, że duża część z nich hołduje negatywnym i fałszywym stereotypom. Uważają Polaków za współsprawców Holokaustu i za antysemitów. Chcemy te stereotypy rozbić – powiedział „Rz” konsul generalny RP w Nowym Jorku Krzysztof Kasprzyk. – Nie może być tak, że symbolem ratowania Żydów jest „dobry Niemiec” Oskar Schindler – dodał.

Inicjatywa już przynosi pierwsze rezultaty. O odsłonięciu tablicy Jana Karskiego informowało w piątek wiele mediów w USA i najważniejszy izraelski dziennik „Haarec”. Dziennikarze przy okazji przypomnieli historię Polaka, który w 1943 roku spotkał się z prezydentem Franklinem Rooseveltem. Opowiedział mu o mordowaniu Żydów na terenie okupowanej Polski i bezskutecznie apelował o podjęcie przez Stany Zjednoczone działań, które uniemożliwiłyby kontynuowanie tego procederu.

Promowanie historii Jana Karskiego to niejedyny pomysł polskich dyplomatów na obalanie fałszywych stereotypów o Polakach. Do Nowego Jorku wraz z minister z Kancelarii Prezydenta Ewą Junczyk-Ziomecką przybyło pięcioro Polaków, którzy podczas okupacji ratowali Żydów.

– Zorganizowaliśmy im spotkania ze studentami, profesorami i przedstawicielami środowisk żydowskich. Ci bohaterscy Polacy, opowiadając o swoich dokonaniach, lepiej niż wszelkie książki i artykuły przekonają tych ludzi, jak było naprawdę – podkreśla konsul Kasprzyk.

 
 

 

żródła:
Nowy Dziennik - rp.pl

 
 


Dokumenty i teksty

Myśli

Jan Paweł II - Papież Dialogu

Halina Birenbaum - Człowiek Pojednania 2001

Sprawiedliwi