Platforma dialogu polsko-żydowskiego
 
 
 

Anna Hudyka

Wnuk dr Leona Schindela w Powiecie Dąbrowskim

 Historia dąbrowskich Żydów

Pan Itay Schindel z Izraela, wnuk urodzonego w Dąbrowie Tarnowskiej dr Leona Schindela 17 kwietnia gościł w Powiecie Dąbrowskim. Głównym celem wizyty była chęć zobaczenia w Dąbrowie Tarnowskiej miejsc związanych z historią jego rodziny.
Pan Itay Schindel swoją wizytę rozpoczął w Centrum Polonii – Ośrodku Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu. W breńskiej instytucji kultury zwiedził Dworek Konopków, Powiatową Bibliotekę Publiczną oraz ogród. Wszystko to wywarło na nim duże pozytywne wrażenie. Oprowadzany po obiekcie poznał jego historię. Następnie udał się do Zalipia, gdzie zobaczył zagrodę Felicji Curyłowej. Także i w tym miejscu z zainteresowaniem wysłuchał informacji dotyczącej znanej na świecie „Malowanej wsi”.
Dalsza część wizyty odbyła się już Dąbrowie Tarnowskiej. Pan Schindel zwiedził: Synagogę, cmentarz żydowski, na którym na grobie swoich bliskich zapalił świeczki, jak też rodzinny dom na ulicy Jagiellońskiej. Odbył również wizytę w Urzędzie Stanu Cywilnego, gdzie chciał znaleźć interesujące go informacje o najbliższych w księgach metrykalnych. Zobaczył, także inne ważniejsze obiekty w mieście.
Pan Itay Schindel był bardzo zadowolony z pobytu na dąbrowskiej ziemi, która wywarła na nim miłe wrażenie. Podobały mu się miejsca nie tylko zwiedzone podczas pobytu w Powiecie Dąbrowskim, ale, także i te, które zobaczył podczas całego pobytu w Polsce m.in. Krakowa, Kazimierza, Warszawy i Zakopanego.

Kilka ważnych słów

Historia mojej znajomości z panem Itayem Schindelem liczy około 4 lata. Wiąże się z tym, że na prowadzonej przez pana Bogdana Grodzkiego stronie internetowej dialogu polsko-żydowskiego www.dialog.org przeczytał jeden z moich artykułów dotyczących historii dąbrowsko-żydowskiej i dąbrowskich Żydów. W materiale tym była m.in. informacja o dziadku pana Schindela, dr Leonie Schindelu, który urodził się w Dąbrowie. Pan Itay Schindel zwrócił się do Pana Bogdana Grodzkiego prosząc o skontaktowanie go ze mną. Tak też się stało. Mój kontakt z wnukiem dr Leona Schindela trwa właśnie od tego czasu.
O wizycie Pana Itaya Schindela w Dąbrowie Tarnowskiej i spotkaniu tego człowieka ze mną poinformowałam Pana Michała Sobelmana, rzecznika Ambsadora Izraela w Polsce, z którym również miałam możliwość nawiązać kontakt oraz spotkać się kilka lat temu. Było to 16 września 2008 roku podczas wizyty w Dąbrowie Tarnowskiej ówczesnego Ambasadora Izraela  w Polsce Pana Davida Pelega.
Oto, co w mailu napisał do mnie Pan Michał Sobelman:
„Pani Aniu,
Bardzo się ciszę i oczywiście pamiętam Pani działalność i zaangażowanie na rzecz odnowienia synagogi w Dąbrowie Tarnowskiej. To, że się udało wielka w tym Pani zasługa”.

Piękny, z jak uważam bardzo wzruszającymi słowami list otrzymałam, także od Pana Sobelmana w 4.06.2012 roku. Do moich rąk dotarł w ważnym dniu, dokładnie przed dzień otwarcia odrestaurowanej Synagogi mieszczącej Ośrodek Spotkania Kultur. List od Pana Miachała Sobelmana oraz jego treść widoczny są na zdjęciu.
Tutaj też dodam, że wizyta w Dąbrowie Tarnowskiej Ambasadora Izraela w Polsce Pana Davida Pelega była możliwa dzięki moim prywatnym kontaktom z Panem Sobelmanem. To On podczas jednej z rozmów telefonicznych ze mną zaproponował mi, że możliwa jest jego wizyta w Dąbrowie, jeżeli burmistrz miasta wystosuje oficjalne zaproszenie.
O wizycie Pana Itaya Schindela w Dąbrowie poinformowałam również Pani Barbarę Adamowicz. Nadmienię, że Pani ta oraz urodzony w Dąbrowie Tarnowskiej Żyd Pan Leon Kamm dwa lata temu, również odwiedzili Dąbrowę Tarnowską. Podczas wizyty chcieli się ze mną spotkać. Oto, co napisała mi Pani Barbara:    
„Aniu! dlaczego nie chwalisz się swoją postawa dzialaczki na rzecz wzajemnych stosunkow polsko-żydowskich? Piszesz mi o swoich staraniach wiekszych i mniejszych, nieraz calkiem duzych i trudnych, tak gdyby to była tajemnica?! Inni w tym samym czasie chwala nową koszulka i parą szpilek.Robisz duzo fajnych rzeczy i trzeba nadac temu własciwa rangę - skąd młodsi maja wiedziec kto, gdzie i jak służy dobrej sprawie?Puszczam Twoj liscik w fb-kowy obieg”.

Anna Hudyka

 

Więcej o Synagodze w Dąbrowie Tarnowskiej